Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 9/2024 Dyrektora GBP w Mirowie z dnia 17.07.2024 r.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W MIROWIE
Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem przygotowane są w celu zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa korzystającym oraz chcących skorzystać z zasobów w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mirowie i filii bibliotecznej w Zbijowie Małym. Biblioteka zapewnia wolny dostęp do oferty edukacyjnej i kulturalnej w sposób dla nich bezpieczny, wolny od zagrożeń i zachowań nieodpowiednich, w szczególności wolny od jakichkolwiek form przemocy i dyskryminacji. Zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim, dbałość o ich dobro, uwzględnianie potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
Standard 1. Biblioteka przyjęła i wprowadziła w życie Standardy Ochrony Małoletnich.
- Biblioteka ustanowiła Standardy ochrony małoletnich, w których zostały zapisane zasady mające zapewnić dzieciom ochronę przed krzywdzeniem.
- Dotyczą one pracowników, współpracowników, stażystów, praktykantów i wolontariuszy Biblioteki
- Standardy ochrony małoletnich obejmują następujące zagadnienia: a) zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników, b) procedury interwencji, które określają, jakie działania należy podjąć, jeśli pojawią się sygnały wskazujące na krzywdzenie dziecka lub na zagrożenie jego bezpieczeństwa ze strony osób obcych, członków rodziny lub personelu Biblioteki, c) zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci, d) zasady dostępu dzieci do Internetu i ochrony przed szkodliwymi treściami.
4. Dyrektor Biblioteki wyznacza osobę odpowiedzialną za monitorowanie standardów ochrony małoletnich w Bibliotece.
Standard 2. Biblioteka monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
- W zasadach rekrutacji i zatrudniania pracowników w Bibliotece przewidziany jest obowiązek składania przez pracowników oświadczenia o niekaralności za przestępstwa seksualne oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego.
- W przypadkach podejrzeń zagrożenia bezpieczeństwa lub krzywdzenia dziecka ze strony pracowników Biblioteki zawsze podejmowane są działania określone w Standardach ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
- Rozpoczynając pracę w Bibliotece, wszyscy pracownicy zapoznają się z obowiązującymi w placówce Standardami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i potwierdzają podpisem.
- Wszyscy pracownicy Biblioteki są przeszkoleni w zakresie rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci i właściwego reagowania na nie. O formie szkolenia decyduje Biblioteka.
Standard 3. W Bibliotece funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia i podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.
- Placówka wypracowała procedury, które określają krok po kroku, jakie działania należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu organizacji, członków rodziny, rówieśników i osób obcych.
- Placówka dysponuje danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia) oraz zapewnia do nich dostęp wszystkim pracownikom.
- W placówce dostępne są materiały edukacyjne dla dzieci w zakresie: praw dziecka oraz ochrony przed zagrożeniami przemocą i wykorzystywaniem (w tym również w Internecie).
Standard 4. Biblioteka co najmniej raz na 2 lata monitoruje i w razie konieczności weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony małoletnich.